Witam,
gdy jesteś w lesie i musisz przenocować, najlepszym rozwiązaniem będzie zbudować szałas i przespać się, a rano wyruszyć w dalszą drogę. Budowa szałasów to kolejna rzecz z długiej listy podstawowych rzeczy, które musisz znać, aby przeżyć. Zaprezentuję Ci kilka podstawowych szałasów:
- Szałas trójkątny. Jest to dość ciasny szałas. Przeznaczony raczej dla 1 osoby. Imituje on trochę śpiwór. Jego rama to dwa średnie kije, krzyżujące się u góry, a pomiędzy nimi długi kij. Całość okładamy patykami, a następnie mchem. Dlaczego? Mech świetnie chłonie wilgoć. Przekonałem się o tym na obozie harcerskim. Przy bramie naszego podobozu postanowiliśmy zbudować budkę dla wartownika. Następnie nasz oboźny wysłał nas po mech, którym okryliśmy dach. Pewnej nocy, gdy pełniłem wartę zaczął padać deszcz. Nie wolno było mi opuścić stanowiska, więc stałem tam przypuszczając, że zaraz zmoknę do suchej nitki. Na szczęście nie stało się tak. Dach był mocno uszczelniony i nie zmokłem! Trzeba pamiętać też, że gdy mech już całkowicie nasiąknie to wtedy zacznie przemakać. Przekonałem się o tym godzinę później :P.
- Szałas pochylony (np. o powalony pień drzewa). Jest to chyba najprostszy do zbudowania szałas. Wystarczy, że znajdziemy odpowiedni gruby, powalony pień, a następnie oprzemy o niego dużo patyków i uszczelnimy go mchem.
- No i jeszcze szałas otwarty. Idealny do rozpalenia przed nim ogniska. Całość wygląda trochę jak bramka do gry w piłkę nożną. Dwa pionowo wbite kije, pomiędzy nimi jededen leżący na nich, a od nich pochylone dwa kije. Całość pokrywamy patykami i mchem. Przed szałasem można rozpalić ognisko, a po przeciwnej stronie ekran cieplny kierujący ciepło w stronę szałasu.
1. Szałas trójkątny
2. Szałas oparty
3. Szałas otwarty
by Hubert Jezierski
Masz pytanie? Pisz - esurvivalpl@gmail.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz